Rozvoj příhraniční spolupráce vysokých škol v oblasti historické architektury - 22410320032
Hlavní cíl projektu
Hlavním cílem projektu je podpora a rozvoj přeshraniční spolupráce ve vzdělávání a výzkumu mezi VŠB-TUO, Fakultou stavební a Žilinskou univerzitou, Fakultou stavební v oblasti historické architektury. Projekt podporuje trvalou spolupráci vysokoškolských institucí v přeshraniční oblasti, která umožní další rozvoj společného regionu. Odstranění komunikačních bariér na obou stranách hranice a udržení vědy a výzkumu v regionu. Účelem projektu je vytvořit společnou strukturu, využitelnou pro výuku skupiny předmětů, které souvisejí s dějinami architektury a vývojem stavebních konstrukcí, vytvoření společné výzkumné skupiny akademických pracovníků. Strukturou je chápán depozitář stavebních detailů, jehož jednotlivé položky jsou prezentovány v popsaných a zhodnocených nálezových situacích. Vzniku jednotlivých depozitářů (na obou školách) předchází podrobné mapování, průzkum a dokumentace jednotlivých objektů a sběr předmětů. Hlavním zájmovým územím pro sběr předmětů pro depozitáře jsou oba příhraniční regiony (Moravskoslezský i Žilinský), které vykazují z hlediska dějin architektury užší souvislosti. Sbírkové předměty depozitáře i popisy a vyhodnocení nálezových situací jsou využitelné ve výuce na VŠB-TUO i na Žilinské univerzitě, použitelné jako místo externí výuky učitelů jiných škol podobného zaměření i depozitář srovnávacího materiálu, využitelný pro pedagogy jiných škol či výzkumné pracovníky. Realizací projektu se naplňuje cíl prioritní osy I: Podpora sociokultúrneho a hospodárskeho rozvoja cezhraničného regiónu a spolupráce a oblasti podpory I.3 Vzdelávanie, trh práce a zamestnanosť. Jedná se o prohloubení současné spolupráce v oblasti vzdělávání.
Specifické cíle projektu
• Společné mapování historických objektů v příhraniční oblasti ČR a SR.
• Společný průzkum, dokumentace a podrobné konstrukční analýzy zmapovaných objektů ze stavebně-technického a historického hlediska.
• Vybudování depozitářů architektonických a konstrukčních prvků.
• Zapojení studentů do výzkumných a vzdělávacích aktivit.
• Zaznamenat autentické nálezové situace v obou příhraničních regionech, jejichž využití má ve výuce nezastupitelné místo.
• Shromáždit předměty a systemizovat je ve sbírce nadnárodního charakteru, jíž bude možno využívat k výuce předmětů souvisejících s dějinami architektury na obou vysokých školách – v Ostravě i v Žilině, takév digitální podobě.
• Doplnit aktuální stav poznání historické architektury a vývoje konstrukcí regionu, prezentovat jej v kontextu vývoje celého území označeného jako přeshraniční region.
Připravované akce
- Pá 15. 01. 2016Pozvánka
expozice o historii města Klimkovic a okolí - 15. 1. 2016 bude slavnostně prezentována veřejnosti nová expozice o dějinách města Klimkovice.
- St 23. 12. 2015
Expozice v Návštěvnickém centru v Novém Jičíně - Od ledna 2016 bude expozice v domě čp. 45 v Novém Jičíně doplněna o oddíl dějiny domu čp. 45, památného díky úmrtí generála Laudona v roce 1790. Ostatní části expozice jsou věnovány tradiční novojičínské výrobě klobouků, životu, vojenským úspěchům a skonu generála Laudona.
- Ne 22. 11. 2015Pozvánka
Otevření katedrály v Moravské Ostravě - 22. 11. 2015 bude po obnově otevřena katedrála Božského Spasitele, postavená podle návrhu arcibiskupského stavitele Gustava Meretty v letech 1883 - 89. Katedrála bude mimo bohoslužby zpřístupněna od úterý do soboty 8 15 - 12 15 a 13 15 až 17 15.
- Čt 26. 09. 2013Pozvánka
Expozice v kostele sv. Václava v Moravské Ostravě - 26. 9. bude v kostele sv. Václava zahájena nová expozice o dějinách, stavebním vývoji a archeologických výzkumech kostela.
Média